پیکسـی!

قالب چند منظوره پیکسی، یکی از بهترین و بی نظیرترین قالب های وردپرسی است که تاکنون منتشر شده است، با قالب پیکسی دیگر نگران حال و هوای سایتتان نباشید!

تلفــن: 09120000000

سهم ۲۵ درصدی سنگ های تزئینی از تولیدات معدنی

  • توسط homaadmin
  • دسامبر 20, 2020
  • 0 دیدگاه
  • 222 نمایش ها

به گزارش اخبار فولاد؛ سنگ لاشه، سنگی است که نتوان آنرا بعنوان سنگ تزئینی بکار برد و قابلیت استفاده برای ساخت دیواره‌ها و استفاده در ساخت پل‌ها و… را داشته باشد. همچنین در کارخانه‌های سنگ لاشه از سنگ لاشه برای تولید پودر سنگ استفاده می‌شود.

به استناد داده‌های آماری وزارت صنعت، معدن و تجارت، کل معادن سنگ لاشه کشور دو هزار و ۵۸۷ معدن ثبت شده که از این رقم یکهزار و ۸۸۱ معدن فعال ، تعداد ۵۸۰ معدن غیرفعال و ۱۲۶ معدن در دست تجهیز قرار دارند.

مجموع معادن سنگ لاشه کشور سهم ۲۴.۶ درصدی از کل را به خود اختصاص داده‌اند و از مجموع ۶ هزار و یکصد معدن فعال هم سهم بیش از ۳۰ درصدی دارند.

عموم سنگ‌های ساختمانی که بصورت مالن (سنگ تراشیده و چکش خورده) یا اشکال غیرمنظم برای پی ساختمان، دیوار و پایه پل بکار می‌روند در ردیف سنگ لاشه قرار دارند و به عبارت دیگر معادن سنگی که سنگ قواره و کوپ نمی‌دهند، بصورت سنگ لاشه مورد استفاده و بهره‌برداری قرار می‌گیرند.

برای اغلب سنگ‌های ساختمانی مقاومت فشاری در حدود ۴۰۰ کیلوگرم کافی است، اما باید میزان مقاومت فشاری سنگ لاشه بیش از این مقدار باشد.

سنگ‌های پی و دیوار، سنگ‌های دیواره‌های سنگی، سنگ‌های قابل مصرف در راه سازی و… از مصارف عمده سنگ لاشه است که هر یک از این سنگ‌ها دارای مشخصاتی مانند نوع بافت، وزن مخصوص، مقاومت فشاری است.

آمارهای پیشین میزان استخراج سالیانه سنگ لاشه در کشور را ۹۸ میلیون و ۶۷۰ هزار و ۲۰۲ تن نشان می‌دهد.

معادن سنگ لاشه تابع نزدیکی به شهر یا محل مصرف و سهولت در استخراج و ضخامت لایه است به نحوی که براحتی بتوان از آن، قطعات مناسب و قابل حمل، استخراج کرد.

همچنین میزان ذخیره سنگ لاشه ۱۲ میلیارد و ۴۹۶ میلیون و ۸۲۲ هزار تن ثبت شده که این میزان احتمالی است.

سنگ لاشه نسبت به سنگ آهک‌های خالص مقاومت کمتری دارند و به زودی فرسوده می‌شوند و به هنگام استخراج میزان زیادی سنگ لاشه تولید می‌شود.

موارد مصرفی این سنگ در صنعت شامل ساخت ظروف سنگی، سرقلیان، حجاری ودیگ سنگی، مصنوعات هنری، مجسمه سازی، یادبودها، پودر سنگ و خرده سنگ پودرسنگ و خرده‌سنگ برای تولید دی‌اکسید کربن، پوست‌کنی برنج، خمیر کاغذ، صابون سازی و صنعت شیشه است.

همچنین سنگ موزائیک، سنگ مصنوعی، مصرف به عنوان پرکننده به عنوان پرکننده در تهیه آسفالت، کود شیمیایی، حشره کشها، رنگ سازی، لاستیک سازی، پلاستیک سازی و سنگ لاشه مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

آمارهای وضعیت اشتغال گویای آن است که نزدیک به ۲۱ هزار نفر نیروی انسانی در معادن و واحدهای تولیدی مربوط به این بخش به شکل مستقیم فعالیت دارند.

سنگ لاشه در صنایع شیمیایی، آرایشی، تولید کاغذ، سنگ‌فرش و یا سایر مصالح ساختمانی نظیر سیمان، پرکردن بین دیوارها، شفته‌ریزی، ملات بتن، آسفالت، شن و ماسه مورد مصرف است که در استحکام و دوام ساختمان سنگ لاشه بسیار مؤثر و مفید واقع می‌شوند.

برآورد شده تعداد ۵۹ صنعت می‌توانند از این ماده به عنوان ماده اولیه استفاده کنند و در حدود ۱۰ درصد کل میزان لاشه‌های موجود، مورد مصرف قرار می‌گیرد و حجم زیادی از سنگ لاشه معادن تراورتن همچنان بلااستفاده باقی می‌ماند که برای رفع این مشکل احداث یک کارخانه سیمان در منطقه، مناسب به نظر می‌رسد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد از مجموع دو هزار و ۵۸۷ معدن سنگ لاشه در کشور دو هزار و ۴۲۳ معدن در اختیار بخش خصوصی، ۱۶۲ معدن عرصه فعالیت تعاونی و دو معدن هم دولتی اداره می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *